Veřejné skupiny na Flickr.com: jak přidat fotografii do skupiny DoodleDatabáze, skupinové diskusní fórum a další uživatelské možnosti

By | March 8, 2015

V tomto příspěvku naleznete stručný návod pro vložení fotografie doodlu do veřejné skupiny DoodleDatabáze na Flickru. Příspěvek je určen pro ty, kteří již mají založený účet na Flickru. Pokud ještě nemáte účet na Flickru, můžete si přečíst krátký návod, jak si účet založit a případně si přečíst i shrnutí důvodů, proč je dobré účet na Flickru mít. Pokud jste novými uživateli Flickru, pak si můžete přečíst podrobnější příspěvek Základy práce s Flickrem: nastavení účtu, tagy, popisky, komentáře, geodata a veřejné skupiny.

Připojení fotografie do vybrané veřejné skupiny je velmi jednoduché. Nejdříve ze všeho je nutné nějakou veřejnou skupinu znát (nebo najít) a připojit se k ní.

Po přihlášení k vašemu Flickr účtu klikněte v horní liště na „Groups“ a z rozrolované nabídky vyberte „Search Groups“ (obr. 1). Pokud znáte název skupiny (jako např. veřejná skupina k projektu Out My Window nebo DoodleDatabáze) můžete její název prostě zadat na následující stránce. V případě vyhledávacího řetězce „out my window“ vyhledá Flickr 444 skupin (v případě Doodledatabáze jen jednu). Ze seznamu pak prostě vyberte tu pravou a rovnou můžete kliknout na „Join?“ (obr. 2) a po přečtení a odsouhlasení pravidel skupiny se stanete jejím členem či její členkou. Pokud kliknete na název skupiny ze seznamu, dostanete se na její profilovou stránku, ze které si můžete obsah skupiny nejdříve prohlédnout, a poté se k ní případně připojit kliknutím na tlačítko „Join Group“ (obr. 3). Pokud jste se stali členy nějaké skupiny, tato se automaticky zobrazí v nabídce skupin, ke kterým můžete přiřazovat své fotografie. Stačí kliknout na odkaz „Add to group“ (obr. 4) a ze seznamu skupin vybrat tu, do které chcete fotografii vložit.

Aby byla vaše fotografie, kterou vkládáte do veřejné skupiny, viditelná nejenom pro administrátora skupiny a její další členy, pak musíte mít ve svém photostreamu nahraných alespoň pět veřejných (Public) fotografií. Pokud jste si právě založili účet a vaše první fotografie vložili do nějaké veřejné skupiny (např. DoodleDatabáze), pak se tyto zobrazí až cca za 24 hodin po vaší registraci na Flickru. To je totiž obvyklá doba, během které Flickr ověřuje, jestli je obsah na vašem účtu bezpečný. Stav vašeho účtu můžete zkontrolovat tak, že kliknete na svoji ikonu v pravém horním rohu, z nabídky odkazů zvolíte „Settings“, kde pod záložkou „Personal Information“ najdete informaci o „Your safety level“. Pokud je váš účet již zkontrolován, pak byste zde měli nalézt následující údaj: „Your account has been reviewed as safe by Flickr staff.“

Každý uživatel s platným a aktivním účtem může fotografie uveřejněné na Flickru a přidané do skupiny DoodleDatabáze hodnotit. Fotografii (doodle), která se vám obzvláště líbí, jednoduše ohodnotíte tak, že kliknete myší na hvězdičku, která je v pravém dolním rohu pod fotografií (viz. obr. 5). Zatímco např. Facebook používá pro označování oblíbených příspěvků proslulé “like”, Flickr používá označení “fave” (zkrácenina pro anglické “favorite”). Přidávání „faves“ je jednou z prvních možností, kterými se můžete spolupodílet na uživatelské správě DoodleDatabáze.
Fotografie, kterou přidáváte do skupiny DoodleDatabáze by dále měla obsahovat pokud možno co nejvíce upřesňujících metadat. Jsou to totiž právě metadata, která mohou pomoci vytvořit z Doodledatabáze smysluplnou databázi, již bude možno procházet podle popisů, komentářů, tagů, geodat a dalších kritérií.

Pro zařazení fotografie do veřejné skupiny je důležité znát následující podmínky a vyplnit pokud možno všechny níže uvedené údaje:

  • Ve svém photostreamu musíte mít nahraných alespoň pět fotografií.
  • Fotografie by měla mít název, popisku a tagy.
  • Měli byste se seznámit s pravidly DoodleDatabáze (pokud se ke skupině DoodleDatabáze na Flickru budete chtít připojit, budete vyzváni k souhlasu s pravidly skupiny).
  • Fotografie by měla být licencována některou z CC licencí.
  • V ideálním případě by fotografie měla být umístěna do mapy, a to podle místa jejího vzniku (výskytu zachyceného doodlu).
  • Vaše fotografie by měly být bezpečné „Safe“ (fotografie doodlu neozobrazuje násilné scény či scény, které by mohly jakýmkoli způsobem být někomu nepříjemné nebo které by mohl někdo považovat za pohoršující). Lze však očekávat, že v některých případech mohou být fotografie doodlů označeny jako „Moderate (u někoho by fotografie mohla vzbudit pohoršení). Pokud máte pocit, že fotografie některého doodlu (doodly mohou být někdy vulgární) měla být označena jako „Restricted“, kontaktujte administrátora DoodleDatabáze prostřednictvím kontaktního formuláře.
  • Vaše fotografie by měly být veřejné „Public“.
  • Přidávat komentáře a tagy by mělo být umožněno jakémukoli uživateli Flickru (Any Flickr member).
  • Uživatelé Flickru by měli mít možnost přidávat k fotografii komentáře, tagy, popisy – právě tato možnost dělá z Flickru jeden z nejznámějšjích příkladů, kde se rozvíjí tzv. folksonomie.

Pokud něčemu z výše uvedeného nerozumíte, můžete se podívat na podrobnější popis práce s Flickrem v příspěvku Základy práce s Flickrem: nastavení účtu, tagy, popisky, komentáře, geodata a veřejné skupiny.

Ať již nastavíte výše uvedené parametry jakkoli, jakmile přidáte fotografii do veřejné skupiny, všichni ostatní členové dané skupiny budou mít vždy možnost fotografii popisovat, komentovat a přidávat k ní tagy (jakékoli poznámky, komentáře a tagy můžete samozřejmě jakožto autor fotografie mazat či měnit).

V rámci skupiny DoodleDatabáze se lze dále účastnit diskusních fór, kontaktovat členy skupiny, prohlížet si fotografie přidané do skupiny, komentovat je, přidávat k nim tagy a popisky. Tyto činnosti jsou na Flickru intuitivní, a tudíž je zde podrobněji nepopisuji. Pokud máte jakýkoli dotaz či se vám nedaří zapojit se do projektu, využijte kontaktní formulář nebo skupinová diskusní fóra.

– mš –

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *